sobota, 3 czerwca 2017

We Need To Talk… | The Truth About My Life

The_Honeymoon_Suite_Juno_Calypso

When I have a new idea for a next blog post I’m so excited that my fingers that type on a keyboard can’t even follow my thoughts fast enough to write everything down. And this is what just happened 5 minutes ago when I thought back to yesterday’s evening and I suddenly realized that this is something that I definitely have to share on my blog.
*  *  *

Gdy wpadam na pomysł nowego postu na bloga jestem tak podekscytowana tym faktem, że moje palce stukające w klawiaturę niemal nie nadążają za moimi myślami. Tak właśnie stało się przed chwilą, kiedy na nowo przeżyłam wczorajszy wieczór i natychmiast dostałam olśnienia, że będzie to wspaniały pomysł na nową notkę na blogu.


I’m pretty sure you wonder right now what happened to me yesterday… Well, I had a chat with a friend to whom I can absolutely open myself. No, wrong, it wasn’t a chat! It was a really deep and honest conversation about our lives and our feelings. She made me realise that I’m too harsh to myself and I’ve got really huge expectations towards myself – my behavior, my actions, my body, my appearance, my emotions… Should I keep counting out? ‘What will people say?’ or ‘Because that’s appropriate/polite/right’ are the most common ‘warnings’ that I’ve been giving to myself on a daily basis. On some level, subconsciously I knew this but it had never occurred to me before, I’ve never talked about it at loud and I’ve never named it. But now I accept it and I want to do something about it.

*  *  *
Pewnie zastanawiacie się teraz co też takiego przydarzyło mi się wczoraj… No więc, miałam okazję pogadać z przyjaciółką, przed którą mogę się całkowicie otworzyć. Nie, poprawka, to wcale nie były pogaduszki, a głęboka i szczera rozmowa o naszych życiach i uczuciach. Dzięki niej uświadomiłam sobie, że jestem zbyt surowa wobec siebie a także, że mam wobec siebie niesamowicie wysokie oczekiwania – odnośnie mojego zachowania, czynów, wyglądu, ciała, emocji… Wymieniać dalej? „Co ludzie sobie pomyślą?”, albo “Bo tak (nie)wypada” to najczęstsze ‘ostrzeżenia’ jakimi się kontroluję na co dzień. W pewnym stopniu, podświadomie o tym wiedziałam, ale nigdy wcześniej to do mnie nie dotarło, nigdy wcześniej o tym głośno nie rozmawiałam i nie nazwałam. Teraz, kiedy w końcu sobie to uświadomiłam, najwyższy czas coś z tym zrobić.

I feel like this place here, my blog, is a good example of the situation I’ve been going through. I’ve been so bad at regular blogging and it was only getting harder to come back here and talk to you. Why? Because I didn’t want to write anything, only to fill in this space. I was procrastinating something that gives me so much joy only because I wanted my new posts to be perfect – elaborated, comprehensive, with beautiful photos and in two languages. But you know what? It’s OK to not be OK, it’s OK to not be perfect and just accept myself the way I am because this is what makes me special. Now I feel like I can start opening myself to other people and you guys – will you help me?

*  *  *
Mam wrażenie, że to miejsce tutaj, mój blog, jest świetnym przykładem sytuacji, przez którą przechodzę. Systematyczna blogerka to ze mnie kiepska, dlatego z każdym kolejnym dniem tylko ciężej mi było wrócić tutaj z nowym postem. Dlaczego? Ponieważ nie chciałam napisać byle czego, tylko po to, żeby zapełnić dziurę i nabić statystyki. Odraczałam w czasie coś, co dostarcza mi ogromną przyjemność, tylko dlatego, że chciałam, żeby moje nowe posty były perfekcyjne – obszerne, wyczerpujące i na temat, z najlepszymi fotografiami i do tego dwujęzyczne. Ale wiecie co? Jest OK nie być OK, jest OK nie być perfekcyjną i zaakceptować siebie taką, jaka jestem, ponieważ właśnie to czyni mnie niepowtarzalną. Teraz już czuję, że mogę zacząć się bardziej otwierać na nowych ludzi, szczególnie na Was – pomożecie mi w tym?

xx
Gosia


Photo: Juno Calypso


2 komentarze:

 1. Lovely Article. You need to be less harsh on you to see what all the people who love you see. An amazing, beautiful & talented woman.

  ❤️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I'll do my best to work on myself. Thank God I have you Ceanie! 💖

   Usuń