czwartek, 31 października 2019

Subtelnie mówię F*CK


subtelnie-mowie-fuck

Książka tak popularna, że chyba nie trzeba jej przedstawiać. Zaintrygowana tytułem, który przemówił do mnie błyskawicznie, sięgnęłam po nią z dobrze mi znanym uczuciem podekscytowania, które pojawia się za każdym razem, na widok nowej i intrygującej lektury. Moja pierwsza myśl: “Może w końcu nauczę się, jak przestać się przejmować opinią innych osób na mój temat?”. Dwie minuty później, już byłam poza księgarnią, trzymając w rękach książkę z mocno pomarańczową okładką.

Jesteście ciekawi, jaka była moja pierwsza myśl po przeczytaniu ostatniego zdania książki? FUCK! I nie, nie dlatego, że autor nadużywał tego słowa w książce albo dlatego, że doświadczyłam intelektualnego orgazmu. Wręcz przeciwnie! Po prostu byłam trochę rozczarowana i czułam niedosyt, bo oczekiwałam czegoś więcej po tej rozsławionej lekturze, reklamowanej jako światowy bestseller New York Times. Nie mam zamiaru zabierać się za jej recenzję, bo jestem pewna, że w Internecie znajdziesz ich mnóstwo, ale zebrałam dla Ciebie 11 ciekawych smaczków z tej książki do przemyślenia i ewentualnego wcielenia w życie.


Cel książki


Zanim jednak to zrobię, wspomnę tylko, że za cel tej książki Manson postawił sobie skłonienie czytelnika do głębszego zastanowienia się, co w życiu powinien uznać za istotne, a co nie. W jaki sposób? Przekształcając ból czytelnika w narzędzie, jego traum w siłę, a problemy w problemy nieco lepsze.

subtelnie-mowie-fuck-ksiazka


1. Nie próbuj


"Nasza kultura obsesyjnie koncentruje się dziś na nierealistycznie pozytywnych oczekiwaniach: Bądź szczęśliwszy. Bądź zdrowszy. Bądź najlepszy, lepszy od innych. Bądź mądrzejszy, szybszy, bogatszy, bardziej seksowny, bardziej popularny, bardziej wydajny, bardziej godny zazdrości, bardziej podziwiany. (...)
Te porady życiowe zafiksowane są na tym, czego nam brakuje - na tym co lepsze, ponadprzeciętne i mimo, że pozytywne, to w kółko nam przypominają kim NIE jesteśmy, jacy powinniśmy być.


2. Przejmuj się mniej


Świat stale Ci wmawia, że droga do lepszego życia to więcej, więcej, więcej - kupuj więcej, posiadaj więcej, rób więcej, pieprz więcej, bądź więcej. (...) Problem polega jednak na tym, że nadmierne przejmowanie się jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego.
⇒ Zamiast przejmować się bardziej, przejmuj się mniej - tylko tym, co faktycznie istotne i najbliższe.


3. Zasada odwrotności


Tak bardzo martwisz się przez cały czas o to, czy postępujesz właściwie, że zaczyna martwić Cię sam fakt, że tak bardzo się martwisz? (...) Albo tak często odczuwasz smutek i samotność, że samo myślenie o tym jeszcze bardziej Twój smutek i samotność pogłębia.”

Zasada odwrotności: “Dążenie do bardziej pozytywnych doświadczeń jest samo w sobie doświadczeniem negatywnym. A akceptacja własnego doświadczenia negatywnego jest paradoksalnie sama w sobie doświadczeniem pozytywnym.“ (Allan Watts)
⇒ Im bardziej zależy nam, by stale czuć się lepiej, tym bardziej maleje nasza satysfakcja, bo pogoń za czymś pogłębia w nas poczucie, że nam tego czegoś brakuje.


4. Zwroty akcji

Olewanie to życiowe zwroty akcji (...). To wpatrywanie się w najbardziej przerażające i trudne wyzwania, jakie niesie nam życie, i podejmowanie mimo wszystko jakichś działań. 
⇒ Dla przykładu, były nimi: nasza przeprowadzka do Hiszpanii, czy moje spontaniczne nagrywanie relacji na Instagram bez makijażu. Za bardzo przejmujemy się sytuacjami, które niepotrzebnie zaprzątają nam głowę i nie zasługują na przejmowanie się nimi.

5. Subtelna sztuka olewania

Mark w swojej książce wspomina “subtelną sztukę olewania”, która polega na nauczeniu się, jak się koncentrować w efektywny sposób i swoim przemyśleniom nadawać określone priorytety. Pokazuje, jak wybierać to, co jest dla nas istotne, a co nie jest, bazując na precyzyjnie określonych wartościach osobistych.


Co oznacza olewanie?


1. Olewanie nie oznacza bycia obojętnym - oznacza brak problemu z bycia innym, w celu dochowania wierności swoim wartościom. Przejmować się można tylko tym, co istotne, a nieistotne - olewać. 

2. Abyśmy mogli olewać przeciwności, najpierw musi zależeć nam na czymś ważniejszym niż przeciwności. Gdy nie mamy problemów, umysł automatycznie znajduje sposób, by jakieś stworzyć, dlatego też musimy znaleźć w naszym życiu coś istotnego i znaczącego, by nie przejmować się kwestiami banalnymi i pozbawionymi znaczenia.

3. To, czym się przejmujemy, wynika ZAWSZE z naszego wyboru - niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Olewanie nie jest czymś wrodzonym - cechą wrodzoną jest nadmierne przejmowanie się. Dopiero wraz z wiekiem i doświadczeniem dostrzegamy, że nie ma sensu się przejmować nieistotnymi drobiazgami, bo nie mają trwałego wpływu na nasze


9. Szczęście wynika z rozwiązywania problemów


“Nikt, kto jest naprawdę szczęśliwy, nie musi stawać przed lustrem i wmawiać sobie, że jest szczęśliwy”. Dopiero, gdy znajdujemy problemy, których posiadanie i rozwiązywanie nas cieszy, pojawia się prawdziwe szczęście. 


7. Emocje są przereklamowane


“Emocje są biologicznymi sygnałami, mającymi na celu pchnięcie nas w kierunku korzystnych zmian.” Negatywne emocje są wezwaniem do działania, a emocje pozytywne są nagrodą za podjęcie ODPOWIEDNIEGO działania.


8. Wybierz o co chcesz walczyć


Zamiast wyliczać, czego oczekujemy od życia, czym chcemy się cieszyć (np. Łatwe życie, zdrowie, dobre zarobki itp), zapytaj siebie: Jaki ból chcę odczuwać w życiu? O co jestem gotów walczyć? Myślimy o celu, a nie skupiamy się na procesie, który ma nas do niego zaprowadzić.


9. Nie jesteś wyjątkowysubtelnie-mowie-fuck-cytat9. Cebula świadomości"Samoświadomość jest jak cebula. Ma wiele warstw i obierając ją, w każdej, nawet najmniej odpowiedniej chwili, możemy zacząć płakać.”
I warstwa - zrozumienie własnych emocji 
II warstwa - umiejętność zadania sobie pytania: dlaczego odczuwam określone emocje
III warstwa (trudna do osiągnięcia, ale najistotniejsza) - osobiste wartości = potok


10. Gówniane wartości

"Jeśli chcemy zmienić sposób postrzegania własnych problemów, musimy zmienić system wartości i/lub to, według jakich kryteriów mierzymy poziom sukcesu lub porażki."

Źródło złych problemów - gówniane wartości:
- Przyjemność - nie jest przyczyną szczęścia, a efektem
- Sukces materialny
- Monopol na nieomylność
- Wieczny optymizm - bez względu na okoliczności

subtelnie-mowie-fuck-wartosci

11. 5 nieintuicyjnych wartości najbardziej przydatnych w życiu


1. Radykalna postawa odpowiedzialności - przyjmowanie odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w naszym życiu, niezależnie od tego, kto ponosi za to winę.
2. Pozostawanie w stanie niepewności, przyznawanie się do ignorancji i ciągłe podawanie w wątpliwość własnych przekonań.
3. Docenianie porażek, dążenie do odkrywania własnych wad i życiowych błędów w celach ich naprawy
4. Eliminacja wartości, których nie uznajemy za własne, zdolność do odmawiania i przyjmowania odmów, a tym samym jasnego określania, co w życiu akceptujemy, a co nie
5. Poczucie śmiertelności = wartość kluczowa! Umożliwia nam nadanie odpowiedniej perspektywy wszystkim innym wartościom


To, co bardzo mi się spodobało w tym poradniku, to storytelling, czyli przedstawianie poszczególnych zagadnień w oparciu o jakąś historyjkę, anegdotkę, czy też osobiste przeżycie autora książki, dzięki czemu łatwiej można było sobie je zobrazować i zapamiętać.

Celowo nie przedstawiłam Wam wszystkich przemyśleń Mansona z tej lektury, żebyście sami mogli wziąć ją do ręki i wyrobić sobie swoją własną opinię na jej temat (znajdziecie ją TUTAJ). A gdy już to zrobicie, koniecznie podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzu. :)

Ściskam,
Gosia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza